چالش های دوران نوجوانی و بلوغ

دوران نوجوانی و بلوغ، یکی از مراحل بحرانی و کلیدی در زندگی هر فرد است که عبور موفق از این مرحله، نقش مهم و چشم گیری در موفقیتهای فرد در دوران بزرگسالی دارد. همانطور که عبور ناآگاهانه و نادرست از این مرحله نیز، باعث بروز مشکلات و چالش هایی در دوران بزرگسالی میشود.

افراد در این دوره از زندگی ،به دلیل وارد شدن به اجتماع بزرگتر و درک بیشتر از دغدغه ها و مشکلات زندگی و فارغ شدن از دنیای بی دغدغه کودکی و تغییرات هورمونی ؛با چالش هایی مواجه میشوند که در ادامه به آنها می پردازیم:

1-کشمکش بین استقلال و وابستگی: نوجوانان در این دوره، خواهان استقلال بیشتری در تصمیم گیری هایشان و محیط ها و جمع های مختلف دارند.

2-طغیان علیه والدین: برخلاف باور عموم ،نوجوانان صرفا به دلیل مخالفت با والدین دست به سرکشی و طغیان نمیزنند. آنها خواهان انتخاب و تصمیم شخصی زندگی شخصی خودشان هستند و مرزهای شخصی بیشتری را طلب میکنند که در این موارد ،هرچه سخت گیری والدین بیشتر باشد، فاصله نوجوان با والدین بیشتر میشود و نتایج خوبی را به همراه ندارد.

3-بحران هویت: نوجوانان در این دوره از زندگی به دلیل لمس بیشتر دنیای واقعی و خارج از دنیای امن کودکی و ارتباط با همسالان و تجربه های جدید ،دچار هویت بحران درباره خود میشود و در تلاش است که بفهمد چه چیزی از خودش و آینده خودش میخواهد.

4-ارضای نیازهای جنسی: نوجوانان در این دوره از زندگی، به دلیل افزایش هورمونها و تغییرات بیولوژیکی و کنجکاوی های جنسی، ممکن است تمایلاتشان بیشتر شود و تغییری در رفتارهایشان صورت بگیرد. این امر با آموزش درست و آگاهانه میتواند به درستی حل شود.

5-ترس از آینده: میل به استقلال و مستقل شدن در نوجوان نگرانی او درابره شغل و آینده را افزایش میدهد به علاوه اینکه نوجوان باید مسیر اینده خود یعنی رشته دانشگاهی و امثال اینها را انتخاب کند و درباره شان تصمیم بگیرد.

6-پیروی از همسالان: نوجوانان تاثیرپذیری بسیار زیادی از یکدیگر دارند . در واقع نوجوانان بیشترین تاثیر را از همسالان خود در محیط های مختلف میگیرند .این موارد با نظارت آگاهانه والدین میتواند به خوبی سپری شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب قبلی
خواب در سالمدان