پرستار سالمند

  1. خانه
  2. chevron_right
  3. پرستار سالمند

نگهداری سالمند و آموزش هایی برای پرستار و خانواده

به نام خدا و سلام خدمت بازدید کنندگان شرکت خدمات پرستاری پرنیان،اشتیاق و میل پرستاران برای ارایه ی خدمات پرستار سالمند یا نگهداری سالمند در طول دوران گذشته این گمان را به وجود می آورد که پرستاران در مقایسه با سایر گروه های متخصص مسوولیت بیش تری را در خصوص این گروه از مردم جامعه تقبل کرده اند.

در سال 1904  برای اولین بار مقاله ای را در زمینه ی مراقبت و نگهداری از سالمند منتشر کرد.این مقاله در برگیرنده اصول بسیار زیادی  که پایه و اساس نگهداری سالمند در منزل را تشکیل می دهند:

شما نباید با یک کودک همانگونه رفتار کنید که با یک فرد بالغ رفتار می کنید،همانگونه که رفتار شما با یک فرد سالخورده نباید مشابه رفتاری باشد که با افراد جوان دارید.

جالب توجه است که همین مجله مقاله ای دیگر تحت عنوان پرستار سالمند به چاپ رسانیده که محتوای اصلی آن ارزش و اهمیت تجربیات پرستاران سالمندان بود. بعد از آن که در سال 1935 قانون بیمه ایالتی برای افراد سالمند مورد تایید قرار گرفت. سالمندان این توانایی را پیدا کردند که از منابع خیریه استفاده کنند یا شخصا به خرید منزل یا وسیله نقلیه اقدام نمایند.

از آنجایی که بسیاری که از منازل خیریه ای که در اختیار سالمندان قرار می گرفت توسط بانوانی اداره می شود که خود را پرستار سالمند می نامیدند این منازل تحت عنوان خانه پرستاری نامگذاری شدند.

اجزای اصلی پرستاری و نگهداری سالمندی

با رشد و ارتقای شاخه هایی تخصصی پرستار سالمند ، پرستاران و سازمان های پرستاری دستورالعمل های رسمی و غیر رسمی در مورد چگونگی مراقبت های بالینی سالمند تنظیم و ارایه کرده اند.

تعدادی از این اصول اساسی و پایه ای شامل نتایج تحقیقات انجام شده، استاندارد ها و اصول پرستاری سالمندی هستند.

سالمندی یک فرآیند طبیعی و تاخیر با کمک پرستار سالمند از لحظه تولد هر ارگانیسم زنده در حال سالمند شدن می باشد.فرایند بالغ شدن یا سالمند شدن به یک فرد کمک می کند که از نقطه نظر سلولی، عملکرد ارگان ها و سیستم ها به سطحی برسد که توانایی لازم مسوولیت زندگی را بدست آورد.

به شکل پیوسته و مداوم سلول ها در بدن همه موجودات در حال رشد و کهولت هستند.به رغم آنکه این موضوع کاملا عادی و طبیعی است، بسیاری از مردم، سالمندی را بعنوان تجربه ی یک بیماری تعریف می کنند.

به عنوان مثال عبارت های زیر، عباراتی هستند که به شکل شایعی از جانب مردم مطرح می شوند.

خاکسری شدن موها و ایجاد چین و چروک در پوست

تخریب حافظه

بیماری و آسیب پذیری سالمند

به دست آوردن کمترین احساس رضایت از زندگی

بازگشت به رفتار کودکانه

بی مصرف شدن

پرستار سالمند

برای بسیاری از مردم تعارف فوق، توصیف های معتبری از نتایج افزایش سن نمی باشد.

سالمندی یک بیماری ناتوان کننده نیست.

پرستار سالمند حتی با وجود محدودیت های ناشی از بیماری های دوران کهولت موقعیت هایی توأم با لذت، کارآیی و سودمندی هم چنان وجود خواهد داشت.

عوامل مؤثر بر فرآیند سالمندی و نگهداری سالمند

وراثت، تغذیه، وضعیت سلامتی، تجربیات زندگی، محیط، فعالیت و استرس تأثیرات منحصر به فردی بر روی افراد به جا میگذارند.

در میان عوامل بسیار گوناگونی که به صورت قطعی یا احتمالی فرآیند سالمندی را تحت تأثیر قرار می دهند،اعتقاد برخی از پژوهشگران بر آن است که فاکتور های وراثتی تعیین کننده سرعت روند سالمندی هستند.

قرار گرفتن در معرض سموم محیطی، بیماری ها و استرس می تواند باعث تسریع در بروز اثرات بیمارگونه و نامطلوب سالمندی شود.از طرف دیگر فعالیت های ذهنی، جسمی و اجتماعی می تواند سرعت و درجه ی کاهش قدرت و عملکرد ناشی از سالخوردگی را کم تر کند.

پرستار سالمند در منزل

اصول مراقبتی در زمینه اقدامات پرستاری و نگهداری سالمند

سالمندی یک فرآیند طبیعی که همه اندام ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

عوامل متعددی بر روی فرآیند سالمندی اثر می گذارد.اطلاعات و دانش کافی در کاربر فرایند پرستار سالمند استفاده می شود.

سالمندان خود مراقبتی و نیازهای انسانی را با سایر انسان به اشتراک می گذارند.

پرستار سالمند تلاش می کنند تا سالمندان به بالاترین سطح سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی دست یابند.

نقش های پرستار سالمند

پرستار سالمند در منزل طی برنامه های نگهداری سالمند در منزل نقش های بسیار متنوعی را تجربه می کنند که در مطالب زیر به آنان می پردازیم.

اقدامات درمانی در جهت نگهداری سالمند

اقدامات اولیه پرستاری سالمند بر اساس مفهوم پیچیدگی و آمیختگی جسم و روح بود.

در میانه سال های 1800 میلادی، نقش پرستار سالمند تحت عنوان هنر شفابخشی شناسایی شد.این موضوع از نوشته های فلورانس نایتینگل قابل استنباط است که نوشه بود پرستاری یعنی قرار دادن  بیمار در بهترین شرایط به طوری که طبیعت بتواند برا او به طرز مناسبی عمل کند.

اقدامات لازمه که پرستار سالمند دقت داشته باشد

نقش اصلی و اساسی پرستاران ارایه مراقبت به بیماران می باشد.در این نقش پرستار سالمند با استفاده هوشمندانه از تئوری های سالمندی فرآیند پرستاری از سالمند در منزل را بر اساس این تئوری برنامه ریزی می کنند.

نگهداری سالمند در این نقش مشارکت فعال و دائمی فرد سالمند و افراد مهم زندگی او و ارتقای هرچه بیشتر فعالیت های مراقبت از خود به عنوان اجزای لاینفک مطرح هستند.

این مسئله بخصوص در مورد افراد سالمند مبتلا به بیماری یا ناتوانی مطرح می شود که دیگران برای چگونگی درمان و مراقبت از سالمند در منزل ، میزان کارایی و علایق آنها تصمیم می گیرند و به این ترتیب استقلال و خودکفایی را از آنان میگیرند.

اگرچه پیشرفت های قابل توجهی در علوم مربوط به مراقبت های سالمندی یا مراقبت های مربوط به سالمندان مبتلا به بیماری به وجود آمده اما همچنان بسیاری از مراقب کنندگان از این پیشرفت ها بی خبر هستند.

مرکز پرستاری پرنیان ارائه دهنده خدمات پرستاری

مرکز پرستاری پرنیان با دارا بودن دانش به روز می تواند کمک بسیار شایانی به سالمندان عزیز در این زمینه نماید.

پرستار سالمند ، نگهدار سالمند ، مراقب سالمند در منزل در مرکز پرستاری پرنیان تحت آموزش های لازمه قرار می گیرند که قادر خواهند بود در همین زمینه کمک های قابل توجهی به شما شهروندان گرامی ارائه نمایند.

پرستار سالمند باید یک آموزش دهنده باشد

لازم است پرستاران سالمند آمادگی این مهم را داشته باشند که در تمام موقعیت های رسمی و غیر رسمی دانش و مهارت خود را در خصوص مراقبت از سالمندان ارایه دهند.

موقعیت هایی که پرستار سالمند می تواند برای ارایه آموزش از آنها استفاده کند شامل:

مرکز پرستاری پرنیان

سالمندی طبیعی

پاتوفیزیولوژی

داروشناسی سالمندی

نگهداری از سالمندان

ارتباط پرستار سالمند با فرد سالخورده

برقراری ارتباط پرستار سالمند مؤثر به شکل گوش دادن، تعمل متقابل، شفاف سازی، مربیگری، اعتبار دهیو ارزشیابی جزو بسیار ضروری برای فرآیند آموزش و اجرای نقش آموزشدهنده می باشد.

پرستار سالمند میتواند یک حمایت کننده باشد

پرستار سالمند به روش های گوناگون می تواند بیمار را مورد حمایت قرار دهد.

اولین و مهمترین این روش ها، حمایت از فرد مددجو یا سالمند می باشد که بسیار ضروری بوده و می تواند شامل کمک

کردن به افراد سالمند برای شناسایی حقوق خود و بهره گرفتن از سرویس های خدماتی مورد نیاز باشد.

به علاوه پرستار سالمند می تواند با مرکز پرستاری پرنیان در ارتباط باشند که برای ایجاد تغییر یا کسب مزایای بیشتر برای سالمندان تلاش می کند

یا اهداف آنها ارتقای کیفیت مراقبت از سالمند در منزل مثلا ایجاد نقش های جدید یا ارتقای عملکرد پرستاران متخصص در این زمینه می باشد همکاری کند.

نوآوری در پرستاری از سالمندان

پرستار سالمند هنوز در حال تکامل است بنابراین موقعیتی برای پرستاران وجود دارد که مدل ها یا تکنولوژی های جدیدی را برای ارایه ی مراقبت مطرح نمایند.

نوآوری در پرستاری با پرنیان

به عنوان یک فرد خلاق ، پرستار سالمند کنجکاوی لازم به خرج می دهد، تصمیم های هوشمندانه می گیرد و به منظور ایجاد ارتقا در فعالیت های نگهداری سالمند دست به تجربه و آزمایش می زند.

برای این فعالیت ها لازم است پرستار سالمند اشتیاقی به فکر کردن خلاقانه داشته باشد و شجاعت لازم را برای حرکت در مسیر هایی را که تاکنون طی نشده را نشان دهد تا بتواند دیدگاه را به واقعیت تبدیل کند.

خدمات پرستاری پرنیان

به صورت شبانه روزی آماده ارئه خدمات به شما همشهریان عزیز میباشد

تهران-خیابان ستارخان-خیابان صحرایی-میدان صحرایی مجتمع پارسیان طبقه بالا پلاک 21/107

021-44380172    021-44380895

0912-5461729    0912-4622596