وظیفه پرستار کودک در چالش های دوران نوجوانی و بلوغ

پرستار کوک  - تغذیه کودک

وظیفه پرستار کودک در چالش های دوران نوجوانی و بلوغ

پرستار کودک هرکسی می تواند باشد از همسایه گرفته تا مربی با تجربه مهد کودک که از جامعه کوچک اطرافتان پیدا کرده اید. هنگام یافتن یک پرستار کودک ویژگی شخصیتی وی بیشتر از مدرک تحصیلی مهم است. وقت گذرانی با چندین کودک در سنین مختلف و تجربه کاری برای نگهداری از کودک در منزل لازم است. او باید به خوبی تا زمان برگشتن والدین کودک سرگرمشان کرده و از آن ها مراقبت کند. همچنین رضایت کودک از پرستار با اهمیت است شما وقتی به خانه بر می گردید می توانید رضایت را در چهره کودکتان ببینید.

اشتیاق: یکی دیگر از ویژگی های پرستار بچه است. او باید واقعا از این کار لذت ببرد و به بچه ها علاقه مند باشد.

ابتکار عمل: ممکن است پرستار کودک فورا از زیر و بم خانه شما مطلع نشود که این امری طبیعیست اما باید بتواند در کوتاهترین زمان بچه ها را سرگرم کرده و نیازهایشان را پیش بینی کند.

بازیگوشی: داشتن توانایی بازی و سرگرم کردن کودکان از خصوصیات بارز وظیفه پرستار کودک است.

مسئولیت: بچه ها باید یادبگیرند کارهایشان را به موقع انجام دهند. پرستار بچه باید پیگیر انجام تکالیف روزانه، استحمام و خوابیدن کودک سر ساعات باشد. ایجاد پایبندی به قوانین از وظیفه پرستار کودک دارد.

حرفه ای بودن: وظیفه پرستار کودک در منزل مانند سایر شغل ها باید جدی گرفته شود. شخصی که این وظیفه را بر عهده می گیرد نباید به آن به چشم یک منبع درآمد اضافه نگاه کند، باید اهمیت کار جدی گرفته شده و تجربه و تخصص از ویژگی های بارز وی باشد.

پاسخ گویی:وظیفه پرستار کودک  باید به موقع سرکار خود حاضر شده، متعهد بوده و برای مسئولیتی که در قبال کودک شما دارد ارزش قائل باشد. حتی اگر این شغل نیمه وقت و تنها چند ساعت در روز باشد.

 وظیفه پرستار کودک در دوران نوجوانی و بلوغ، یکی از مراحل بحرانی و کلیدی در زندگی هر فرد است که عبور موفق از این مرحله، نقش مهم و چشم گیری در موفقیتهای فرد در دوران بزرگسالی دارد. همانطور که عبور ناآگاهانه و نادرست از این مرحله نیز، باعث بروز مشکلات و چالش هایی در دوران بزرگسالی میشود.

وظایف پرستار کودک

ممکن است پاسخ‌های متفاوتی در مورد مسئولیت‌های پرستار داده شود، زیرا هر خانواده ممکن است انتظارات متفاوتی داشته باشد. با این حال، برخی از وظایف در میان پرستاران اطفال رایج است که در ادامه به آنها پرداخته می‌شود.

اطمینان از ایمنی کودک

اولین و مهم‌ترین وظیفه پرستاران، تأمین امنیت کودک است. پرستار باید والدین را مطمئن کنند امنیت کودک در خانه و بیرون تأمین می‌شود. والدین از او انتظار دارند که همیشه در کنار فرزندانشان باشد؛ بنابراین، هر زمان که یک پرستار بخواهد ناهار یا حمام کودک را تهیه کند، اطمینان از اینکه کودک در یک محیط امن است، ضروری است.

حمام دادن کودک و پوشاندن لباس

زمان حمام برای پرستاران کودک می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. اما پرستاران کودک باید همیشه از روش‌های ایمنی عادی پیروی کنند. او باید همیشه دمای آب را چک کند و بداند که چگونه کودکان را بدون آسیب رساندن به آنها حمام کند.

وظایف پرستار کودک

 

در این دوره از زندگی ،به دلیل وارد شدن به اجتماع بزرگتر و درک بیشتر از دغدغه ها و مشکلات زندگی و فارغ شدن از دنیای بی دغدغه کودکی و تغییرات هورمونی ؛با چالش هایی مواجه میشوند که در ادامه به آنها می پردازیم:

 • کشمکش بین استقلال و وابستگی: نوجوانان در این دوره، خواهان استقلال بیشتری در تصمیم گیری هایشان و محیط ها و جمع های مختلف دارند.
 • طغیان علیه والدین: برخلاف باور عموم ،نوجوانان صرفا به دلیل مخالفت با والدین دست به سرکشی و طغیان نمیزنند. آنها خواهان انتخاب و تصمیم شخصی زندگی شخصی خودشان هستند و مرزهای شخصی بیشتری را طلب میکنند که در این موارد ،هرچه سخت گیری والدین بیشتر باشد، فاصله نوجوان با والدین بیشتر میشود و نتایج خوبی را به همراه ندارد.صحبت والدین با فردی که وظیفه پرستار کودک را برعهده دارد بسیار لازم است
 • بحران هویت:  جوانان در این دوره از زندگی به دلیل لمس بیشتر دنیای واقعی و خارج از دنیای امن کودکی و ارتباط با همسالان و تجربه های جدید ،دچار هویت بحران درباره خود میشود و در تلاش است که بفهمد چه چیزی از خودش و آینده خودش میخواهد.فردی مناسب است که وظیفه پرستار کودک را به خوبی بداند
 • ارضای نیازهای جنسی: نوجوانان در این دوره از زندگی، به دلیل افزایش هورمونها و تغییرات بیولوژیکی و کنجکاوی های جنسی، ممکن است تمایلاتشان بیشتر شود و تغییری در رفتارهایشان صورت بگیرد. این امر با آموزش درست و آگاهانه میتواند به درستی حل شود.حضور یک فرد که وظیفه پرستار کودک را دارد کمک زیادی میکند
 • ترس از آینده: میل به استقلال و مستقل شدن در نوجوان نگرانی او درابره شغل و آینده را افزایش میدهد به علاوه اینکه نوجوان باید مسیر اینده خود یعنی رشته دانشگاهی و امثال اینها را انتخاب کند و درباره شان تصمیم بگیرد.
 • پیروی از همسالان: نوجوانان تاثیرپذیری بسیار زیادی از یکدیگر دارند . در واقع نوجوانان بیشترین تاثیر را از همسالان خود در محیط های مختلف میگیرند .این موارد با نظارت آگاهانه والدین  و پرستار میتواند به خوبی سپری شود.

 

وظیفه پرستار کودک

وظیفه پرستار کودک – اصلی ترین وظایف

 • بازی با کودکان
 • پختن غذاهای ساده و میان وعده مناسب سن کودک و شستن ظروف
 • تمیز نگهداشتن اتاق بازی
 • تعویض پوشک
 • تهیه شیر و تمیز کردن بطری
 • آموزش های ساده و ساخت کاردستی
 • آماده کردن کودک برای خواب

وظایف پرستار کودک

 

وظیفه پرستار کودک که ممکن است با پرداخت هزینه اضافی همراه باشد.

 • همراهی کودک هنگام رفت و برگشت از مدرسه
 • کمک به کودک در انجام تکالیف مدرسه
 • تهیه غذا و میان وعده های خاص (برای کودکان با حساسیت های غذایی ممکن است نیاز باشد یک پرستار با تجربه کافی در این گونه موارد استخدام شود)
 • انجام کارهایی فراتر از فعالیت های روزانه مثل تمیز کردن کامل قسمتهای خانه
 • ارائه ایده های منحصر به فرد، بازی و انجام فعالیت های ورزشی و آموزشی همراه با کودک
 • اگر فرزند شما به مراقبت های خاصی احتیاجی دارد بهتر است یک پرستار کودک حرفه ای انتخاب کنید و از قبل در مورد وظایف خاص و انتظارات خود با او صحبت کنید. در این صورت فرد درستی برای نگهداری از کودک در منزل انتخاب می شود و او به یکباره با مسئولیت های خارج از عهده اش روبرو نخواهد شد.

 

زمان مناسب برای استخدام پرستار کودک

بسیاری از خانواده‌ها به دلیل حضور دائمی در خانه تا حد زیادی قادر به نگهداری از خردسالان و کودکان هستند، اما همیشه این‌طور نیست و مردم گاهی اوقات قادر به نگهداری از کودک نیستند. دلایل اصلی استفاده از پرستار کودک:

 • فقط برای چند ساعت در روز در روزهای خاصی از سال و در موقعیت‌هایی مانند مهمانی رفتن و مسافرت
 • در شرایط غیرمنتظره
 • در صورت بستری شدن در بیمارستان
 • به دنیا آمدن یک پرستار جدید
 • هنگام مراقبت از کودکان چند قلو
 • رسیدگی به مسائل شخصی در روزهای دیگر هفته
 • نیاز مادر به استراحت و کاهش خستگی ناشی از مراقبت از کودکان و پرستاران
 • برای مراقبت از کودک در سفر و تعطیلات
 • مراقبت کردن از کودک در ساعات کاری والدین

مطالعه خود نوجوان در خصوص آموزشهای جنسی مربوطه

کنترل تربیت مورد نیاز توسط وظیفه پرستار کودک و مربیان بهداشت مدارس حتی از دوران تحصیلات ابتدایی نوجوانان در مراحل اولیه خود افکاری نامشخص دارند. که اصطلاحاً به آن سیاه و سفید گفته می شود و تا حدود زیادی خود بین و خود محور می شوند و غالبا به ظاهر خود اهمیت زیادی قائل هستند، تا از دوستان خود عقب نمانند

وظیفه پرستار کودک در تغییرات جسمی

تغییرات جسمی مثل تغییر در صدای پسران و جوش صورت نیز ظاهر می شود که این تغییرات به مراتب ذر دختران بیشتر است. مثل دوران قاعدگی.

ارتباط با جنس مخالف خود

در این سنین نوجوانان به سمت روابط عاشقانه و حتی حنسی علاقه مند می شوند که با کنترل و حمایت خانواده برای آنها خوشایند نیست.

استقلال

همانطورکه وضعیت ظاهری یک نوجوان در حال تغییر است مغز آن نیز در این مرحله در حال تغییر و بالغ شدن می باشد به همین خاطر نوجوانان در این سن فکرهای بزرگ دارند، ولی نمی توانند از آنها استفاده نمایند.

رشد بدنی

نوجوانان در این مرحله به رشد بدنی کامل رسیده که دیگر بهتر می توانند خود را کنترل و از خطرات و آسیب های پیش رو آگاه باشند، و بیشتر به فکر آینده خود و تصمبمات خود طبق آرزوها و افکار خود مثل تعیین نوع رشته تحصیلی و یا کار متمرکز می شوند، و بالطبع از خانواده خود دورتر و یا حتی جدا می شوند.

نقش والدین در دوران نوجوانی وظیفه پرستار کودک

این دو یعنی والدین و نوجوان باید بتوانند در کنار یکدیگر همدیگر ر ا درک کنند و محیط خود و خانواده را به میدان جنگ تبدیل نکنند. چرا که هنوز والدین مسئول و پشتیبان اصلی بدون چون و چرای کودکان خود هستند. در این زمان بهتر است از پزشک مشاور روانشناس و پرستار معرفی شده کمک گرفت.

آموزش مراقبت از نوزادان و کودکان

وظیفه پرستار کودک باید دوره هایی در زمینه اصول نگهداری از کودکان و مراقبت های پیشرفته کودکان را آموزش دیده باشد. این آموزش ها شامل (CPR) هم می شود. همینطور شامل مباحثی مربوط به رفتار و نظم کودک، رشد کودک و مراقبت های اساسی از کودکان با توجه سن او خواهد بود

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

برچسب ها:
مطلب قبلی
تدریس مجازی پرستار