وظیفه پرستار در چالش های دوران نوجوانی و بلوغ

وظیفه پرستار در چالش های دوران نوجوانی و بلوغ

 نقش پرستار دردوران نوجوانی و بلوغ، یکی از مراحل بحرانی و کلیدی در زندگی هر فرد است که عبور موفق از این مرحله، نقش مهم و چشم گیری در موفقیتهای فرد در دوران بزرگسالی دارد. همانطور که عبور ناآگاهانه و نادرست از این مرحله نیز، باعث بروز مشکلات و چالش هایی در دوران بزرگسالی میشود.

در این دوره از زندگی ،به دلیل وارد شدان به اجتماع بزرگتر و درک بیشتر از دغدغه ها و مشکلات زندگی و فارغ شدن از دنیای بی دغدغه کودکی و تغییرات هورمونی ؛با چالش هایی مواجه میشوند که در ادامه به آنها می پردازیم:که حائز اهمیت میباشدفراد

1-کشمکش بین استقلال و وابستگی: نوجوانان در این دوره، خواهان استقلال بیشتری در تصمیم گیری هایشان و محیط ها و جمع های مختلف دارند.

2-طغیان علیه والدین: برخلاف باور عموم ،نوجوانان صرفا به دلیل مخالفت با والدین دست به سرکشی و طغیان نمیزنند. آنها خواهان انتخاب و تصمیم شخصی زندگی شخصی خودشان هستند و مرزهای شخصی بیشتری را طلب میکنند که در این موارد ،هرچه سخت گیری والدین بیشتر باشد، فاصله نوجوان با والدین بیشتر میشود و نتایج خوبی را به همراه ندارد.

3-بحران هویت:  جوانان در این دوره از زندگی به دلیل لمس بیشتر دنیای واقعی و خارج از دنیای امن کودکی و ارتباط با همسالان و تجربه های جدید ،دچار هویت بحران درباره خود میشود و در تلاش است که بفهمد چه چیزی از خودش و آینده خودش میخواهد.

4-ارضای نیازهای جنسی: نوجوانان در این دوره از زندگی، به دلیل افزایش هورمونها و تغییرات بیولوژیکی و کنجکاوی های جنسی، ممکن است تمایلاتشان بیشتر شود و تغییری در رفتارهایشان صورت بگیرد. این امر با آموزش درست و آگاهانه میتواند به درستی حل شود.

5-ترس از آینده: میل به استقلال و مستقل شدن در نوجوان نگرانی او درابره شغل و آینده را افزایش میدهد به علاوه اینکه نوجوان باید مسیر اینده خود یعنی رشته دانشگاهی و امثال اینها را انتخاب کند و درباره شان تصمیم بگیرد.

6-پیروی از همسالان: نوجوانان تاثیرپذیری بسیار زیادی از یکدیگر دارند . در واقع نوجوانان بیشترین تاثیر را از همسالان خود در محیط های مختلف میگیرند .این موارد با نظارت آگاهانه والدین  و پرستار میتواند به خوبی سپری شود.

* توجه به بهداشت نوجوانان در حال بلوغ اهمیت خاصی دارد حدود 24 درصد جمعیت ایران را افراد 11 الی 19 سال تشکیل می دهند که بسیاری از مشکلات روحی، روانی، جسمی، اجتماعی ریشه در این زمان دارد. که تحقیقات انجام شده تأکید بر  این موضوع است. که کضشمکش والدین در خانواده، نیازها، وضعیت تحصیلی، مسایل جنسی،  دارای تجربیات سخت و تنش زایی در دوران بلوغ شده اند و فرد را دچار به بهران در جامعه و خانواده نموده است. که برای رفع این مشکلات خانواده، مدرسه و جامعه نقش بسزایی دارند.که از روشهای زیر می توان موارد را به حداقل ممکن رساند.

توجه به تربیت و آگاهی از مسائل جنسی در برنامه های مؤثر مقاطع متوسطه

مطالعه خود نوجوان در خصوص آموزشهای جنسی مربوطه

کنترل تربیت مورد نیاز توسط مربیان بهداشت مدارس حتی از دو ران تحصیلات ابتدایی نوجوانان در مراحل اولیه خوذ افکاری نامشخص دارند. که اصطلاحاً به آن سیاه و سفید گفته می شود و تا حدود زیادی خود بین و خود محور می شوند و غالبا به ظاهر خوذ اهمیت زیلذی قائل هستند، تا از دوستان خود عقب نمانند و نسبت به حریم خصوصی خود حساسیت و اهمیت خاصی قائل هستند. و حتی به دنبال مستقل بودن خود می باشند، که در بعضی از این موارد با برخوردهای خانواده خود روبر و می شوند.

تغییرات جسمی

تغییرات جسمی مثل تغییر در صدای پسران و جوش صورت نیز ظاهر می شود که این تغییرات به مراتب ذر دختران بیشتر است. مثل دوران قاعدگی.

ارتباط با حنس مخالف خود

در این سنین نوجوانان به سمت روابط عاشقانه و حتی حنسی غلاقه مند می شوند که با کنترل و حمایت خانواده برای آنها خوشایند نیست.

استقلال

همانطورکه وضعیت ظاهری یک نوجوان در حال تغییر است مغز آن نیز در این مرحله در حال تغییر و بالغ شدن می باشد به همین خاطر نوجوانان در این سن فکرهای بزرگ دارند، ولی نمی توانند از آنها استفاده نمایند.

رشد بدنی

نوجوانان در این مرحله به رشد بدنی کامل رسیده که دیگر بهتر می توانند خود را کنترل و از خطرات و آسیب های پیش رو آگاه باشند، و بیشتر به فکر آینده خود و تصمبمات خود طبق آرزوها و افکار خود مثل تعیین نوع رشته تحصیلی و یا کار متمرکز می شوند، و بالطبع از خانواده خود دورتر و یا حتی جدا می شوند.

نقش والدین در دوران نوجوانی

این دو یعنی والدین و نوجوان باید بتوانند در کنار یکدیگر همدیگر ر ا درک کنند و محیط خود و خانواده را به میدان جنگ تبدیل نکنند. چرا که هنوز والدین مسئول و پشتیبان اصلی بدون چون و چرای کودکان خود هستند. در این زمان بهتر است از پزشک مشاور روانشناس و پرستار معرفی شده کمک گرفت.

پرهیز از تحقیر فرزندان

والدین می بایستی از تحقیر و تمسخر از سئوالات سادة آنها خودداری کنند و به صحبتهای آنها گوش فرا دهند، که با خفظ روابط خوب بین خود از این دوران عبور کنند. حتی اگر رفتارها مورد تأیید خانواده نیست احساسات نوجوان خود را درک کرده و آنها ر ا به راحتی قضاوت نکنند. والدین همیشه می بایست در گنار فرزندان خود باشند، و با تأکید بر اینکه هر زمان نیاز به کمک و پشتیبانی داشتند به آنها کمک خواهند کرد که این امر باعث ارتباط نزدیک تری بین خود و فرزند خود خواهد شد.

حامی بودن توسط والدین

مرزهایی مشخض نموده و در این جهارچوب از نوجوان خود حمایت نمایند. و مسئولیتهایی به آنان محول گردد تا آن فرصتهایی که فرزند به دنبال آن و نهایتاً استقلال خود بود به صورت صحیح انجام گردد. لازم به ذکر است فرزندانی که با خانواده خود ذر تعامل و همکاری ارتباط خوب دارند کمتر ذچار افسردگی گردیده و به سمت مواد مخدر پناه نمی برند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب قبلی
تدریس مجازی پرستار برای دانش آموزان و کودکان