نگهداری از سالمند در منزل

 

نگهداری از سالمند در منزل

امروزه با وجود مشغله‌های فراوان و فواصل زیاد محل سکونت، دیگر برای بسیاری از ما مقدور نیست تا به شخصه از سالمندان عزیزمان نگهداری و مراقبت کنیم. با توجه به موارد فوق و حساسیت ویژه سنین سالمندی، نیاز به پرستار سالمند در منزل امروزه به وفور حس می‌شود.

 

دوران سالمندی به سنین بالای 60 سال اطلاق میگردد و به دلیل افزایش جمعیت سالخوردگان در کشور، مراقبت از سالمند در خانه اهمیت بسیاری پیدا کرده است.سالمندان نیازهای خاص خود از قبیل نیازهای عاطفی،معیشتی ، مراقبت های درمانی و پیشگیرانه از بیماری های مختلف را دارند و به همین دلیل کیفیت مراقبت از سالمند در منزل نیز، از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

دوران سالمندی غیرقابل پیشگیری است  اما بهبود شیوه زندگی ،تضمین کننده سلامت افراد در سالمندی است و علاوه بر آن، حفظ سلامت سالمند به شیوه زندگی افراد تا دوران سالمندی و در دوران سالمندی دارد.

شرکت پرستاری پرنیان در تلاش است بهترین خدمات را به سالمندان عزیز و بزرگوار کشورمان ارائه دهد و با اعزام پرستارهای مجرب و فرهیخته ،امنیت و سلامت سالمند شما را تا جایی که امکان پذیر است بهبود ببخشد و حفظ کند.

هزینه نگهداری از سالمند بنابه درخواست شما و شرایط سالمند شما و بسیاری از نکات و شرایط دیگر،متغیر است ، با شرکت تماس حاصل بفرمایید تا از مشاوره کارشناسان ما و همچنین هزینه و اطلاعات تکمیلی بهره مند شوید.

موضوع سالمندی و شرایط نگهداری سالمند در منزل

سالمندی سرآغاز دیگری مثل کودگی نوجوانی و … می باشد که در زندگی هر فردی شکل می گیرد و در کنار وجودی خانواده و جامعه شکل ارزشی خود را پیدا می کند و خوشبختانه در جوامع ما پیری به عنوان به کمال و حکمت و دانایی و …. قابل تأمل می باشد

نگهداری از سالمند در منزل

 

در نگاه بعدی به عنوان مؤثر ترین مرحله می توان در نظر  گرفت و این واقعیت  را نیز باید پذیرفت که بعضی وقتها سخنان و عملگرد سالمندان از دریچه ضعف و ناتوانی جسمی و فکری پدید می آید که با شناخت این سیر نزولی می توان تا حدودی از ناتوانایی های  ذکر شده جلوگیری به عمل آورد.

 

همانطور که مشخص است علل اصلی افزایش سالمندان در جامعه ما که در قرن 21 هستیم رخ داده که یکی از این علل ناشی از بهبود شرایط خوب بهداشتی است. و باعث کمتر شدن بیماریهای دوران گذشته است که سالمندان در قدیم در گیر این بیماریها بوده اندکه اگر برنامه ریزی درستی انجام نگردد، باعث ایجاد چالش بزرگی در جوامع کنونی می گردد. که اکثر کشورهای توسعه یافته از پیشگیری ها و نظارت درمانی مناسب سالمندان را تحت گنترل دارند.

نگه داری از سالمند در منزل

اقدامات پیشگیرانه مورد نیاز در سالمندان نگهداری از سالمند در منزل

اقدامات پیشگیرانه مورد نیاز در سالمندان بر چند سطح تقسیم می گردد که ما در اینجا به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

مورد پیشگیری اول ـ شامل اقدامات مثبتی است که شکل و فرم زندگی را به سمت سبک مثبت تری شکل بگیرد.

1- حفظ روابط اجتماعی نگهداری از سالمند در منزل

با مطالعات انجام شده روابط اجتماعی باعث پیشگیری از علائم آلزایمز در سالمندان گردیده است

2- تقویت ارتباط معنوی نگهداری از سالمند در منزل

تقویت ارتباط روحانی و معنوی، تقویت عقاید مذهبی باعث کاهش اضطراب در این دوران گردیده و باعث دفاع بدن شخص در مقابل بیماریها می گردد.

3- فعالیّت بدنی برای نگهداری از سالمند در منزل

فعالیت جسمانی روزمره و ممتد باعث تقویت جسمانی و روحی می گردد و نهایتاً منجر به برخورداری از تناسب اندام، بهبود وضعیت فکری  و تعادل بدن می گردد

4- ورزش مغز در زمان نگهداری از سالمند در منزل

مغز نیز مثل یک عضله عمل کرده و می کند و نیاز به ورزش دارد که از طریق فیلم سینمایی،  شرکت در سخنرانیها و حصور در مجامع قابل تأمین است.

5- اهمیت تحرک سالمندان در هنگام  نگهداری از سالمند در منزل

بی تحرکی در سالمندان عوارض غیرجبران ناپذیری را می تواند داشته باشد و ئهایتاً زندگی شخصی فر د را مورد تهدید قرار دهد و بی تحرکی  به بقیه اعضاء بدن آسیب می رساند که این آسیبها با گذشت زمان و با فاصله های گوناگون ظهور خواهد نمود ـ مانند ـ بیماریهای قلبی ـ اداری ـ هضمی ـ تنفسی ـ متابولیسمی و …..

6-ورزشهایی که برای سالمندان قابل اجرا و توصیه می باشد.

یوگا ـ پیاده روی ـ دوچرخه سواری ـ باغبانی ـ حرکات تنفسی و ……….

7- مقدار کالری مورد نیازبرای نگهداری از سالمند در منزل

همانطور که همه می دانیم با افزایش سن و به طبع آن کاهش فعالیت رخ می دهد چنانچه دریافت کالری بیشتر از نیاز شخص باشد ـ مشکلاتی مانند ـ چاقی ـ فشار خون ـ مشکلات قلبی و عروقی پدیدار خواهد شد.

8- مصرف مایعات در هنگام نگهداری از سالمند در منزل

مصرف آب و مایعات کافی در این دوران اهمیت بسزایی ذر فرد دارد و غیر این صورت این عوارض به صورت گود افتادن چشم ها ـ خشکی دهان ـ یبوست ـ کم بودن حجم ادرار  و حتی تب در فرد قابل مشاهده است.

9- ویتامینهای مورد نیاز برای نگهداری از سالمند در منزل

معمولاً افراد سالمند نیاز به مکملهای ویتامین دارند ـ مثل ویتامین D که در خصوص دریافت مقدار و نوع آن با دکتر مربوطه مشاوره گردد.

نگهداری از سالمند در منزل

چگونه می توان سالمندان را کمک کرد؟

برای این گروه از اجتماع مشکلات جسمانی و اجتماعی و روانی و اقتصادی وجود دارد. این افراد در جامعه کشور  ما بالای 4 میلیون نفر هستند ـ که حدود 500/000 نفر آنها فقط در تهران زندگی می کنند. که در این خصوص مشکلات مالی ـ منابع  دولتی ـ مثل منابع تأمین احتماعی می تواند کمک خوبی به این اقشار باشد و با در نظر گرفتن مجموعه های تفریحی، مراسم برنامه های گردشی است. و خود خانواده ها که سهم اصلی در کمک به رفع تک تک مشکلات ذکر شده این عزیزان را  دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب بعدی
مشکلات خواب کودکان
مطلب قبلی
تاثیر یوگا در سالمندان