شیر مادر

سرماخوردگی های دوران کودکی

 

 

شیر مادر

شیر کودک

نوزاد و تغذیه ان .هنگامی که تولیدکنندگان آنها٬همه جا تبلغ کردند که شیوه علمی شیر دادن به  کودک به روشهای شیرخشک های تجاری کشف شده است!ولی در ظرف بیست سال گذشته٬علم متوجه شده است که موضوع٬درست برعکس است .

برای اغلب نوزادان٬شیر مادر سالم تر از شیر خشک است.شیر مادر محتوی پادتن ها و مواد دیگری است که بدن کودک را در مقابل بیماری های عفونی مصون میسازد.آهن شیر مادر به شکلی است که بدن نوزاد به راحتی آن را جذب میکند.تهیه کنندگان شیرخشک مجبورند آهن بیشتری به آن بیفزایند تا به میزان کافی به بدن کودک برسد..

مواد شیمیایی خاصی درشیر مادر وجود دارد که برای رشد مطلوب مغز٬ضروری هستند.شیر خشک های جدید(و بسیار گران) بعضی از این مواد شیمیایی را در خود دارند٬ولی شیرمادر حاوی مواد گوماگونی است که هیچ تولیدکننده شیرخشکی نمیتواند آنها را به طور کامل تولید کند.

مطالعات علمی بسیاری هم نشان داده است نوزادانی که با شیرمادر تغذیه میشوند٬در مجموع اندکی تیزهوش تر از کودکان شیرخشکی هستند .شاید علت این باشد که شیر مادر رشد مغزی را افزایش میدهد و یا مادرانی که این شیوه را انتخاب میکنند٬زنان باهوش تری هستند و در نتیجه٬کودکان آنها هم باهوش میشوند.

از جنبه کاملا علمی٬تغذیه با شیرمادر موجب میشود که در طول هفته٬ساعتها وقت صرفه جویی شود٬زیرا برای شستن شیشه ها٬خرید شیرخشک٬حمل آن به خانه٬تهیه و ترکیب آن٬نگرانی برای خراب شدن در یخچال و گرم کردن شیشه ها وقتی صرف نمیشود.به هنگام مسافرت٬راحتی تغذیه کودک با شیرمادر٬آشکارتر میشود.از همه مهم تر اینکه تغذیه با شیرمادر٬هزینه ای ندارد.

 

شیر مادر

 تغذیه شیر مادر -شیر دادن کودک

شیر مادرباعث میشود که مادران پس از زایمان٬مقدار زیادی وزن از دست بدهند(ساختن شیر توسط بدن٬کالری زیادی را صرف میکند).مکیدن پستان توسط کودک٬سبب رها شدن اکسی توسین میشود .ا

ین هورمون٬رحم را جمع میکند و به اندازه قبل از دوران بارداری برمی گرداند.اکسی توسین در زن احساس شادمانی و رضایت را نیز موجب میشود.مادرانی که خودشان به فرزندشان شیر داده اند میتوانند در مورد ارزش های فراوان این شیوه٬نمونه های فراوانی را ارائه دهند.

آنها از رضایت فراوانی که تجربه شیر دادن به عنوان هدیه ای که هیچ کس دیگری غیر از آنها نمیتواند به فرزندشان بدهد و از احساس نزدیکی با کودک  به هنگام شیر دادن ٬به آنها دست میدهد٬حرفهای شنیدنی فراوانی دارند.

شیر مادر
Baby: bottle and pacifier

اگر شما پرستار کودک یا پرستار نوزاد در منزل دارید و یا شاغل هستید و به هر دلیلی وقت کافی برای شیر دادن به کودک خود را ندارید٬هر روز شیر خود را بدوشید و به اندازه مصرف ساعاتی که نیستید در یخچال نگه داری کنید و ازپرستار بچه بخواهید کودکتان را با شیر خودتان تغذیه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

برچسب ها:
مطلب بعدی
اضطراب جدایی در کودکان