خانه ایمن برای سالمندان

اکثر افراد بالای 60 سال ترجیح می دهند در خانه ای امن و در کنار خانواده خود دوران پیری را تجربه کنند. افراد مسن علاوه بر مراقبت پرستار سالمند ، به شرایطی خاص در خانه نیاز دارند. سالمند باید بتواند به تنهایی و در غیاب پرستار سالمند به وسایل مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد. استفاده از ابزار های کمکی نیز به پرستار سالمند در انجام وظایف کمک می کند. با کمک یک پرستار سالمند و رعایت نکات زیر می توانید خانه خود را به مکانی امن برای سالمند عزیزتان تبدیل کنید.

سرویس های بهداشتی خانه ای امن

نصب میله های مخصوص به حرکت سالمند کمک می کند. سالمند می تواند با تکیه دادن به پرستار سالمند و استفاده از این ابزار، راحت تر حرکت کند و پرستار سالمند می تواند با استفاده از این گونه وسایل، احتمال زمین خوردن سالمند را کاهش دهد.

 استفاده از صندلی مخصوص، امکان نشستن سالمند در حمام را فراهم می کند. بنابراین پرستار سالمند می تواند به راحتی به سالمند در حمام کردن کمک کند.استفاده از صندلی های مخصوص توالت به راحتی سالمند کمک می کند و پرستار سالمند می تواند ارتفاع صندلی را به حالت دلخواه سالمند دربیاورد.

پرستار سالمند می تواند با استفاده از پارچه های مخصوص، از ریختن آب اضافی بر روی زمین جلوگیری کند. انجام این کار احتمال زمین خوردن سالمند را کاهش می دهد. باید دمای آب حمام را کنترل کند تا از آسیب رسیدن به پوست سالمند جلوگیری شود.شیرهای آب دایره ای شکل برای باز شدن به قدرت کمتری احتیاج دارند. بنابراین سالمند می تواند به تنهایی و بدون کمک پرستار سالمند، شیر آب را باز و بسته کند.

اتاق خواب مناسب برای سالمندان

پرستار سالمند می تواند از ابزارهای مخصوص (مانند چوب های بلند مخصوص این کار) برای برداشتن وسایل از طبقات بالای کمد یا قفسه های بلند استفاده کند.ابتلا به بیماری هایی مانند آرتروز باعث می شود سالمند در لباس پوشیدن دچار مشکل شود. پرستار سالمند می تواند به سالمند در پوشیدن لباس کمک کند.

مکان استراحت سالمند باید به گونه طراحی شود که فرد سالخورده احساس آرامش خوبی در آنجا داشته باشد به طوری که او می بایستی در آنجا تمامی نیاز های رفاهی اولیه را داشته باشد محیطی گرم با رختخواب مناسب و همچنین در صورت لزوم سرویس های بهداشتی مستر برای او به صورت مجزا در اتاق خوابش تهیه گردد حتی او می تواند یک زنگ برای صدا کردن شما در اتاق خواب خود داشته باشد.

آشپزخانه مناسب برای آنها

کلیدهای چراغ باید در مکان های قابل دسترس نصب شوند تا سالمند بتواند بدون کمک پرستار سالمند به آن ها دسترسی داشته باشد. پرستار سالمند باید اشیایی را که به راحتی آتش می گیرند دور از اجاق گاز قرار دهد. وجود یک کپسول آتش نشانی نیز می تواند به پرستار سالمند در هنگام وقوع حوادث کمک کند. سالمند باید بتواند به تنهایی و بدون کمک پرستار سالمند به قفسه های آشپزخانه و محتوای آن ها دسترسی داشته باشد.

شاید گاهی اوقات سالمندان بخواهند خودشان آشپزی نمایند که از لحاظ روحی و روانی به آنها کمک شایانی می نماید پس در نظر داشته باشید که انها را محدود نکنید و بگذارید در صورت خواسته خودشان دست به این کار بزنند فقط باید محیطی مناسب برای آشپزی آنها تهیه نمائیم خانه ای امن برای آشپزی سالمند محیطی است که او بدون شعله یعنی حدالمکان با ماکرویو و یا گاز های الکتزونیکی این کار را انجام دهد.

سعی کنید زاویه های تیز آشپزخانه را بگیرید و از سر خوردن سالمند در کف آشپزخانه جلوگیری نمائید.

اتاق نشیمن خانه ای امن برای سالمندان چگونه است

باید از فرش ها و کفپوش هایی استفاده شود که در غیاب پرستار سالمند، ریسک زمین خوردن سالمند را به حداقل می رسانند.استفاده از دستگیره های گرد یا اهرمی شکل برای سالمند آسان تر است. استفاده از این نوع دستگیره ها باعث می شود سالمند بتواند به تنهایی و بدون کمک پرستار سالمند، به محتوای درون قفسه ها دسترسی داشته باشد.

از کاناپه های راحت جهت استراحت سالمند استفاده نمائید به طوری که گاهی اوقات آنها می خواهند استراحت خود یا همان خواب خود را بر روی آنها انجام دهند سر و صدای خانه را متعادل با حال فرد سالخورده نمائید و از ایجاد محیطی پر سر و صدا خود داری نمائید.

تغییرات کفپوش

کفپوش یکی دیگر از مواردی است که افراد مسن باید آن را در خانه خود تغییردهند. اولین قدم ارزیابی طبقات موجود در خانه است. کفپوش منزل باید برای حرکت سالمند خصوصا سالمندانی که با واکر یا صندلی چرخ دار حرکت می کنند آماده سازی شود.

کف های چوب سخت و کاشی و وینیل صاف هستند و ممکن است مانور آسان تری روی صندلی های چرخدار را فراهم کنند ، اما هم چنین لغزنده تر از موکت هستند. درواقع باید به گونه ای باشد که سالمند بتواند به راحتی روی آن حرکت کند وخطر زمین خوردن نیز نداشته باشد.

بهترین اقدام برای انجام اصلاحات در خانه برای سالخوردگان مسن، اصلاح درتمام قسمت هایی است که بیشترین امکان خطر را دارند. گاهی اوقات نیزدسترسی به سطح میز یا کلید برق برای آن ها دشوار است. تمام مواردی که با خطرسقوط سالمند همراه است باید اصلاح گردد. ایمن سازی خانه به این معناست که سالمندان می توانند به طور مستقل و به تنهایی در منزل خود زندگی کنند در حالی که عزیزانشان نیز از نظر سلامتی این سالمندان خاطر جمع و آسوده خاطر هستند.

علاوه بر بسیاری از اصلاحات خانگی که امروزه انجام می شود به کار گرفتن  فناوری های امروزه نیز می تواند یک راه حل عالی باشد که اجرای آن آسان تر است و نیازی به تغییر دائمی در خانه شما نیست. از سیستم های نظارت بر خانه مانند هشدار پزشکی ، نظارت بر خانه و دوربین های مداربسته گرفته تا دستگاه های کمکی برای صندلی های کمکی استفاده نمایید ، تعداد زیادی از ابزارهای مقرون به صرفه برای شخصی که مایل است ایمنی خود را در دوران پیری افزایش دهد وجود دارد.

سیستم های هشدار پزشکی

یکی از با ارزش ترین ابزارهای موجود برای سالمند ، سیستم هشدار پزشکی است که رسیدگی به سالمند در هنگام خطر را ممکن می سازد و در صورت زمین خوردن سالمند با فشار دادن دکمه هشدار ، با خدمات اضطراری از پیش تعیین شده تماس گرفته می شود.

این سیستم های هشدار به عنوان برنامه های کاربردی تلفن های هوشمند آسان و دستگاه های قابل حمل مانند گردنبند یا دستبند در دسترس هستند  که البته ممکن است برخی از آن ها در حاضر در کشور ما موجود نباشد.

در بسیاری از آن ها بلندگوهای دو طرفه وجود دارد که امکان برقراری ارتباط مستقیم بین فرد استفاده کننده و تماس اضطراری آنها را فراهم می کند و برخی از آنها مانند زنگ درب کار می کنند و با فشار دادن دکمه زنگ هشدار را در خانه به صدا در می آورند.
سیستم هشدار پزشکی یک ابزارارزان قیمت اما نجات دهنده است ، چه در خانه مراقب داشته باشید ، و چه تنها زندگی کنید.

دستگاه های هوشمند  برای ایمن سازی خانه برای سالمندان 

روشنایی هوشمند یکی دیگر از راه های ایمن سازی خانه است. اگرشب ها برای رفتن به سرویس بهداشتی از خواب بیدار می شوید ، روشنایی اتوماتیک استرس زمین خوردن را تا رسیدن به کلید برق از بین می برد. چراغ های اتومات بی سیم دیواری که به راحتی نصب می شوند در بازار موجود هستند که هنگام راه رفتن روشن می شوند.

مرکز پرستاری پرنیان با داشتن سال ها تجربه ارزشمند در مراقبت از سالمندان آماده ارائه خدمات به سالمندان گرامی می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب بعدی
تاثیرات بازی فکری در سالمندان
مطلب قبلی
آموزش دستشویی رفتن به کودک