جلوگیری از سقوط سالمندان

هر ساله میلیون‌ها سالمند 65 ساله و بالاتر زمین می‌خورند. در حقیقت، بیش از یک نفر از هر چهار بزرگسال مسن هر سال سقوط می‌کند. اما کمتر از نیمی از این افراد به پزشک خود می‌گویند. یک بار زمین خوردن شانس سالمند را برای افتادن دوباره، دو برابر می‌کند. همه ما نگران سالمندان عزیزمان هستیم، مخصوصاً وقتی که تنها زندگی می‌کنند. اگر نمی‌دانید که چگونه به پیشگیری از سقوط سالمندان کمک کنید و از زمین خوردنشان جلوگیری کنید، ادامه مقاله را دنبال کنید. به خاطر داشته باشید خدمات نگهداری از  سالمند می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

حقایق مهم در مورد سقوط سالمندان

سقوط سالمندان و زمین خوردن آنها تنها بزرگترین علت مرگ و مجروحیت در آمریکایی‌های مسن است. حدود 33 درصد از سالمندان حداقل یک بار در سال زمین می‌خورند و این سقوط منجر به بیش از 2 میلیون مراجعه به اورژانس می‌شود. افتادن و زمین خوردن شایعترین علت صدمات مغزی در بزرگسالان مسن است و همچنین امکان دارد صدمات شدید دیگری مانند شکستگی فمور ایجاد شود که می‌تواند تأثیرات منفی بر کیفیت زندگی و به طور کلی بر اقتصاد خانواده بگذارد. هزینه مستقیم سقوط به جامعه در سال 2010 حدود 30 میلیارد دلار بود.

به همان اندازه که این آمار هولناک است، آثار روانی سقوط در نظر گرفته نمی‌شود. سالمندانی که زمین  می‌خورند، ترس از سقوط داشته و این ترس می‌تواند باعث کاهش کیفیت زندگی و توانایی آنها در انجام صحیح ورزش و حرکات بدنی شود. کاهش فعالیت بدنی می‌تواند منجر به ایجاد یک چرخه معیوب شود که در آن وضعیت جسمی یک فرد مسن رو به وخامت بگذارد. در نتیجه آن خطر سقوط حتی بیشتر شده و بیشتر استقلال و کیفیت زندگی سالمند را محدود می‌کند. به همین دلایل و موارد دیگر، پیشگیری از سقوط یک مؤلفه اساسی در مراقبت از سالمندان است. در ادامه چند مورد از آمار سقوط سالمندان را با شما در میان می‌گذاریم:

  •  یکی از هر پنج سقوط سالمندان باعث آسیب جدی مانند شکستگی استخوان‌ها مانند شکستگی فمور یا ضعف سر می‌‌شود.
  • هر ساله 3 میلیون سالخورده در بخش‌های اورژانس به دلیل مصدومیت ناشی از زمین خوردن تحت معالجه قرار می‌گیرند.
  • بیش از 800000 بیمار در سال به دلیل آسیب دیدگی از سقوط در بیمارستان بستری می‌شوند که بیشتر اوقات به دلیل آسیب دیدگی سر، شکستگی لگن، شکستگی مفصل ران و شکستگی استخوان ران (فمور) است.
  • هر ساله حداقل 300000 سالخورده به دلیل شکستگی لگن در بیمارستان بستری می‌شوند.
  • بیش از 95٪ شکستگی لگن در اثر افتادن با پهلو روی زمین ایجاد می‌شود.
  • سقوط و زمین خوردن شایعترین علت صدمات مغزی (TBI) هستند.
  • در سال 2015، کل هزینه‌های پزشکی ناشی از سقوط بیش از 50 میلیارد دلار بود.

چرا شکستگی لگن برای افراد مسن خطرناک است؟

با توجه به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC)، خطر سقوط با زیاد شدن سن، افزایش می‌یابد و 95 درصد از شکستگی‌های لگن ناشی از سقوط سالمندانو افتادن و زمین خوردن آنها است. دکتر چارلز پیترسون، جراح ارتوپدی مرکز  تخصصی ارتوپدی سیاتل، می‌گوید: “سالمندان به دلیل اینکه تعادل خود را از دست می‌دهند، سقوط می‌کنند.” آنها در بینایی و حفظ تعادل خود مشکل دارند و ضعیف می‌شوند. در هنگام سقوط، به دلیل پوکی استخوان و استخوان‌های ضعیف دچار شکستگی بیشتری نسبت به افراد جوان می‌شوند.” عوارض شکستگی لگن در افراد مسن می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. خطر مرگ یک سال پس از شکستگی لگن می‌تواند از 12٪ به 37٪ در افراد مسن افزایش یابد. نگهداری از سالمند باعث می‌شود تا از بروز خطرات احتمالی و سقوط سالمندان جلوگیری شود.

بعد از سقوط سالمندان و زمین خوردن آنها چه اتفاقی می‌افتد؟

بسیاری از سقوط‌ها باعث صدمه نمی‌شود. اما یکی از هر پنج سقوط باعث آسیب جدی مانند شکستگی استخوان مانند شکستگی مفصل ران (هیپ) یا آسیب دیدگی سر می‌شود. این آسیب‌ها می‌تواند باعث شود که شخص دیگر نتواند فعالیت‌های روزمره را داشته باشد یا به تنهایی زندگی کند.

علاوه براین زمین خوردن می‌تواند باعث شکستگی استخوان‌هایی مانند شکستگی مچ دست، بازو، مچ پا، لگن و صدمات سر شود. اینه موارد می‌توانند بسیار جدی باشند، به خصوص اگر فرد داروهای خاصی مصرف کند (مانند رقیق کننده خون). یک فرد مسن که افتاده و با سر به زمین خورده، باید فوراً به پزشک مراجعه کند تا مطمئن شود که دچار آسیب مغزی نمی‌شود.
بسیاری از افراد در صورت افتادن، حتی اگر مجروح نشوند از زمین خوردن می‌ترسند. این ترس ممکن است باعث شود فرد فعالیت‌های روزمره خود را کاهش دهد. وقتی سالمندان کمتر فعال باشند، ضعیف‌تر می‌شوند و این احتمال افتادن آنها را افزایش می‌دهد. خدمات مراقبتی و پرستاری پرنیان طراوت گستر این ترس و اضطراب را پیش بینی کرده و برای جلوگیری از آن اقداماتی را انجام خواهند داد. در این صورت سالمند شما در آرامش و راحتی خواهد بود…

چه شرایطی احتمال سقوط سالمندان را افزایش می‌دهد؟

تحقیقات عوامل بسیاری را شناسایی کرده‌اند که خطر سقوط سالمندان افزایش می‌دهد. بسیاری از این عوامل خطر را می‌توان تغییر داد یا از بروز آنها جلوگیری کرد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

•    ضعف بدن
•    کمبود ویتامین  D
•    مشکل در راه رفتن و تعادل
•    استفاده از داروها، مانند دارو‌های آرام بخش یا ضد افسردگی. حتی برخی از داروهای بدون نسخه می‌توانند بر تعادل و میزان پایداری سالمندان روی پای خود تأثیر بگذارند.
•    مشکلات بینایی
•    درد پا یا کفش نامناسب
•    خطرات خانگی و عدم ایمنی مناسب محیط خانه
•    وجود فرش یا وسایلی که می‌تواند باعث زمین خوردن شود

بیشتر زمین خوردن‌ها در اثر ترکیبی از عوامل خطر ایجاد می‌شوند. هرچه عوامل خطر بیشتری در فرد وجود داشته باشد، احتمال سقوط سالمندان بیشتر می‌شود. پرستاری از سالمندان در منزل می‌تواند با کاهش عوامل خطر سقوط که در بالا ذکر شده‌اند، کمک کننده باشد.

این افتادن‌ها و زمین خوردن‌ها می‌تواند صدمات جدی را ایجاد کنند که مدت زمانی طولانی برای بهبودیشان لازم است. آنها می‌توانند به مشکلات تحرک دائمی منجر شوند که از لذت بردن از سرگرمی‌های شما جلوگیری می‌کند و یا توانایی رانندگی، خرید، آشپزی یا استحمام را محدود می‌کند. نکته برتر در مورد سقوط‌ها پیشگیری از آنها است که معمولاً اقداماتی نظیر جلوگیری از سرگیجه، مشکلات بینایی، عدم تعادل، تحرک ضعیف و یا موانع حرکتی پا است.

اهمیت نقش پرستار سالمند در پیشگیری از سقوط آنها چیست؟

اگر مبتلا به آرتریت، پوکی استخوان، هیپوگلیسمی، دیابت، نوسان فشار خون یا بیماریهای دیگری هستید که می‌تواند بر توانایی سالمندان در راه رفتن تأثیر بگذارد، از پزشک در مورد روش‌های مدیریت علائم سؤال کنید. اگر در غیر این صورت علائمی را تجربه می‌کنید که احساس افتادن و سر گیجگی می‌کنید، سریعاً برای معاینه به پزشک مراجعه کنید. در آخر، از پزشک متخصص یا داروساز خود در مورد عوارض جانبی دارویی و ترکیبی که می‌تواند باعث افتادن و گیجی سالمندان شود، بپرسید. همچنین عادات سبک زندگی را تغییر دهید تا خطر افتادن این بزرگسال مسن را به حداقل برسانید.

با دکتر خود صحبت کنید

  • از پزشک یا ارائه دهنده مراقبت‌های پزشکی بخواهید تا خطر وقوع سقوط را ارزیابی کرده و در مورد کارهایی که می‌توانید انجام دهید با آنها صحبت کنید.
  • از پزشک خود بخواهید که داروهایی که سالمند را دچار سرگیجه یا خواب آلودگی می‌کند، بررسی کند. همچنین باید داروهای بدون نسخه‌ای که اغلب سالمندان برای کاهش درد مصرف می‌کنند ارزیابی باشد.

در مورد مصرف مکمل‌های ویتامین D برای افزایش استحکام استخوان‌ها از پزشک خود سوال کنید. بسیاری از شکستگی‌های ناشی از افتادن سالمندان، در نتیجه پوکی استخوان است.

 کمک پرستار سالمند در منزل در انجام تمرینات قدرت و تعادل 

تمریناتی انجام دهید که پاهای سالمندان را قوی‌تر کرده و تعادلشان را بهبود بخشد. پیاده روی، حرکات استقامتی و کششی نمونه خوبی از این نوع ورزش است. خدمات مراقبتی و پرستاری به سالمندان کمک می‌کند تا اقدامات لازم برای پیشگیری از زمین خوردن و افتادن را همراه هم انجام دهند.

چشمانتان را چک کنید

حداقل سالی یک بار چشم‌های خود را تسط پزشک متخصص چشم معاینه کنید و در صورت لزوم حتماً شماره عینک‌های خود را به روز کنید. اختلال بینایی و چشمان کم سو از دلایل اصلی سقوط سالمندان است.

اقدامات که پرستار سالمند برای جلوگیری از سقوط انجام می دهد

عدم سلامتی و بیماری می‌تواند یک عامل مؤثر در سقوط باشد، اما به هیچ وجه تنها دلیل زمین خوردن و افتادن سالمندان نیست. دانستن انواع فاکتورهای سقوط و روش‌های ایمن سازی کمک شایان ذکری به آنها می‌کند. در حالی که ممکن است همیشه نتوانید جلوی افتادن سالخوردگان را بگیرید، اما می‌توانید برخی اقدامات را برای کاهش خطر انجام دهید. دلایل زیادی برای سقوط و زمین خوردن افراد مسن وجود دارد، بنابراین حتماً به همه آنها توجه کنید. پرستاری از سالمندان در منزل به شما کمک می‌کند برای پیشگیری از سقوط عزیزان خود از این اقدامات احتیاطی استفاده کنید:

•    با حمام شروع کنید. سطوح مرطوب (روی زمین یا پیشخوان) می‌تواند بسیار خطرناک باشد. سالمندان فاقد تعادل و زمان واکنش لازم برای جلوگیری از سقوط هستند. اگرچه به نظر می‌رسد که بیرون رفتن از زیر دوش کار ساده‌ای است، اما ممکن است یک فرد مسن تعادل خود را از دست بدهد و به زمین بیفتد. برای کمک به آنها، تشک‌های بدون لغزش را در وان و حمام خود قرار دهید. میله‌های چنگک را در نقاط استراتژیک اطراف حمام نصب کنید. میله‌های حوله کافی نیستند زیرا زیر وزن کامل بدن از بین می‌روند. میله‌های چنگک را می‌توانید اطراف دوش یا درست بالای وان حمام وصل کنید تا یک فرد مسن در پایین آمدن یا ایستادن از آنها کمک گیرد.

•    صندلی دوش تهیه کنید. افراد سالخورده با نشستن در هنگام دوش گرفتن می‌توانند بسیار ایمن‌تر باشند.
•    سر دوش را با دوش دستی تعویض کنید. افراد سالمند می‌توانند با حمام کردن با دوش دستی اطمینان بیشتری پیدا کنند. در صورت تغییر ناگهانی دمای آب، می‌توان دوش دستی را به راحتی دور کرد. علاوه بر این، به شستشو تمیز کردن بسیار کاملتری منجر می‌شود. شیلنگ‌های بلند اکنون در دسترس هستند که استفاده از آنها برای شخصی که در حمام نشسته است بسیار ساده‌تر است.

•    به ایمن بودن پله‌ها توجه کنید. چه در داخل خانه و چه در خارج از خانه سالخوردگان، پله‌ها می‌توانند نگرانی اصلی باشند. اگر خانه یک سالمند پله دارد، اقدامات احتیاطی زیادی را می‌توانید برای پیشگیری از افتادن او انجام دهید.

•    مطمئن باشید که وسیله‌ای اضافی روس پله‌ها نباشد. خواه چند لباس رها شده باشد یا وجود اسباب بازی نوه‌ها، هر چیزی که روی پله‌ها باقی مانده باشد می‌تواند خطرناک شود.

•    نرده‌های پله را محکم کنید. اطمینان حاصل کنید که دستگیره‌ها شل نباشند. این دستگیره‌ها را هم در داخل خانه و هم در بیرون از خانه سالمندان محکم و ایمن کنید.
•    کفش‌های سالمندان را ارزیابی کنید. کفش باید به خوبی اندازه پا باشد و کف آن سر نباشد. کفش‌هایی که بند دارند می‌تواند از عوامل سقوط سالمندان باشد. کفش مناسب از بسیاری از خطرات ناشی از افتادن، زخمی شدن پا و عفونت آنها جلوگیری می‌کند. خدمات نگهداری از سالمند با بررسی هر کدام از این موارد به افزایش کیفیت زندگی سالمند کمک می‌کند.

•    مبلمان اضافی را از سر راه بردارید. مبلمان بدون استفاده را بردارید تا به سالمندان فضای بیشتری برای مانور و راه رفتن بدهید و کمک به ایجاد یک محیط زندگی امن‌تری برای او کنید. همچنین ممکن است یک مبل راحتی که هنگام نشستن خیلی فرو می‌رود، راحت به نظر برسد اما در صورت عدم تاًمین قدرت بدن لازم برای بیرون آمدن از آن، ممکن است فرد سالخورده به دام بیفتد.

•    عصا یا واکر تهیه کنید. پزشک در صورت نیاز برای کمک به تحرک بهتر می‌تواند بهترین توصیه را داشته باشد. این توصیه می‌تواند یک ویلچر، واکر یا عصا باشد. مانند هر نوع کمک برای ایمنی تحرک سالمند، مطمئن شوید که این وسائل کمکی برای بهترین و ساده ترین استفاده تهیه شده است. ممکن است بعضی از بزرگسالان مسن، در استفاده از واکر ممانعت کنند. اما سالمندان ممکن است دریابند که استفاده از واکر باعث افزایش آزادی، استقلال و کیفیت زندگی آنها می‌شود. توجه داشته باشید که یک متخصص کاردرمانی باید به فرد آموزش دهد تا از این وسایل به طور صحیح استفاده کند. همچنین به اندازه وسایل کمکی توجه داشته باشید.

•    مطمئن شوید همه جای خانه نور کافی وجود دارد. سالمندان نمی‌توانند همیشه در یک اتاق تاریک یا سایه دار بخوبی ببینند. روشنایی بهتر می‌تواند به سالمند کمک کند تا ایمن‌تر راه برود. برای بهبودی بهتر محیط خانه از لامپ‌هایی که با کنترل از راه دور کار می‌کنند، استفاده کنید. اینها ممکن است برای شخصی که روی صندلی چرخدار قرار دارد بسیار کمک کننده باشد. با اضافه کردن لامپ‌های بیشتر یا روشن‌تر مطمئن شوید که خانه شما دارای نور کافی است.

•    سالمند را فعال نگه دارید. چه از طریق پیاده روی منظم و چه ورزش سبک و حرکات کششی، یک فرد مسن فعال می‌تواند پایدارتر باشد و تعادل خود را حفظ کند. ورزش کردن با تقویت قدرت عضلات باعث جلوگیری از افتادن و زمین خوردن می‌شود. خدمات مراقبتی و پرستاری به اطمینان از ایمنی محیط خانه، به سالمندان عزیز کمک می‌کند تا سلامت خود را حفظ کنند و زمین نخورند.

ای افراد مسن، پیشگیری از سقوط به معنای پیشگیری از آسیب است. همه این موارد ذکر شده می‌توانند برای جلوگیری از سقوط سالمندان مؤثر باشند. همگی شنیده‌ایم که پیشگیری بهتر از درمان است. پرنیان به شما کمک می‌کند تا اقدامات لازم برای جلوگیری از افتادن و زمین خوردن سالمندان عزیزتان انجام دهید. در نتیجه کیفیت زندگیتان افزایش یافته و در هزینه‌ها صرفه جویی خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب بعدی
استفاده از سمعک در سالمند
مطلب قبلی
چگونه مغزمان را خاموش کنیم