انتخاب اسباب بازی مناسب برای کودکان

آشنا شدن کودک با دیگران

در طی این سنین، کودکان شروع به راه رفتن و صحبت کردن می کنند و پیوسته در حال کشف دنیای اطراف خود هستند. کاوش در مورد مرزهای تعیین شده توسط قوانین و محدودیت های جسمی و رشدی او، بخش عمده ای از زمان کودکان را اشغال می کند.

طبیعتا انتخاب محیط پیرامون کودکان با همه جزئیات آن از جمله اسباب بازی های آن ها، نقش پر رنگی در رشد و تکامل کودکان ایفا خواهد کرد. اما آن ها همچنین می توانند با خطراتی برای سلامت آن ها همراه باشند. کودکان زیر دو سال همواره در معرض خطر بلعیدن اشیای ریز و خفگی قرار دارند.

بنابر این ضروری است که والدین در هنگام بازی کودکان، اسباب بازی های آن ها را مورد بررسی قرار دهند. در این مقاله به بررسی ویژگی های کودکان زیر دو سال و نحوه انتخاب اسباب بازی مناسب برای آن ها خواهیم پرداخت.

کودکان زیر دو سال دارای چه مشخصه های رفتاری هستند؟

 • به تنهایی راه می رود
 • اسباب بازی های پشت سرش را به هنگام راه رفتن می کشد
 • شروع به اجرا می کند
 • ایستاده به توپ ضربه می زند
 • مهارت های دست ها و انگشتانش افزایش می یابد
 • نام افراد آشنا، اشیا و اجزای بدن را می شناسد
 • دستورالعمل های ساده را دنبال می کند
 • از عبارات ساده استفاده می کند
 • اشیا را حتی وقتی زیر دو یا سه پوشش پنهان می کند، می یابد

 اسباب بازی مناسب و قابل استفاده برای کودکان زیر دو سال چه ویژگی دارد؟

در طی این سنین حتما متوجه خواهید شد که کودک شما به نسبت قبل جسورتر شده است. اما اغلب میان خواسته درونی اش مبنی بر انجام امور به طور مستقل و از سویی دیگر، نیاز به کمک شما دائما در تعارض است. مهارت های زبانی اش در حال پیشرفت است و می تواند به طور قطع خواسته ها و نیازهایش را بشناسد و در قالب جملات ساده آن ها را بیان کند.

کودکان زیر دو سال همچنین قوه تخیل خود را به کار می گیرند و می توانند تصاویر را در ذهن خود شکل دهند. . متخصصان رشد کودک معتقدند اسباب بازی ها برای کودکان نوپا دو کارکرد مهم دارند: تحریک کودکان و ترغیب آن ها به بازی و کشف محیط و نیز توسعه مهارت هایی مانند کنترل حرکتی خوب شامل تمرکز و ارتباطات.

متخصصان بر این باورند که همراهی کردن والدین با کودکان در هنگام بازی، سبب رشد اجتماعی بهتر و نیز تقویت دلبستگی می شود. برای انتخاب اسباب بازی های مناسب، می توانید از ابزارها و سرگرمی هایی که جنبه آموزشی داشته باشند استفاده کنید و زمینه های پرورش خلاقیت و اعتماد به نفس و نیز افزایش مهارت در کودک را ایجاد کنید.

در هنگام خرید اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال چه نکاتی را باید در نظر بگیریم؟

 • قابل شستشو باشد
 • اسباب بازی های پارچه ای باید در برابر شعله مقاوم باشد
 • کلیه وسایل باید از مواد اولیه غیر سمی ساخته شده باشد
 • هرگز از اسباب بازی های قدیمی که ممکن است غیر استاندارد و یا فرسوده باشد، استفاده نکنید
 • اسباب بازی باید مناسب جثه کودک باشد
 • پر سر و صدا و یا دارای اصوات آزاردهنده برای کودک نباشد

اسباب بازی مناسب برای کودکان زیر دو سال شامل چه مواردی است؟

آموزش کودکان از طریق بازی، بهترین راه برای ارتقا دادن مهارت های حرکتی، جسمی و ذهنی آن هاست. همچنین می تواند یک راه عالی برای تقویت مهارت های ارتباطی در کودکان باشد خصوصا هنگامی که آن ها در حال یادگیری زبان و کلمات هستند.

این دسته از بازی ها، با استفاده از بافت، رنگ و اعداد، کودکان را با مفاهیم جدید آشنا می کنند و همچنین مهارت های حل مسئله در آن ها را تقویت می کند. برخی از انواع اسباب بازی هایی که می تواند برای تکامل و رشد ذهنی کودکان زیر دو سال مفید باشد شامل موارد زیر است:

ساخت پازل:

بازی با پازل نه تنها برای کودک لذت بخش است بلکه قدرت تمرکز و تشخیص او را بالا می برد. بهتر است در ابتدا پازل هایی انتخاب شود  که قطعات کمتری دارند و به مرور که کودک بازی را یاد گرفت، طرح های پیچیده تری تهیه شود.

توپ و سرسره:

اسباب بازی های هل دادنی، سوار شدنی و کشیدنی از سرگرمی های محبوب کودکان در این سنین است. چرا که آن ها دوست دارند کارهایشان را خودشان انجام دهند و از تایید و تشویق شدن توسط دیگران لذت می برند.

ماشین های شارژی و سه چرخه ها از اسباب بازی های مناسب برای کودکان زیر دو سال است که در کنار محبوبیت و سرگرم کننده بودن، حس استقلال در کودک را به خوبی تقویت می کنند.

بلوک های چوبی یا پلاستیکی:

با درج حروف الفبا و اعداد بر روی این بلوک های کوچک، کودک به تدریج با این مفاهیم آشنا می شود. تعدادی از بلوک های رنگی را در اختیار کودکتان قرار دهید و از او بخواهید که آن ها را جمع آوری کند.

بازی با مانع:

این بازی به کودک این امکان را می دهد تا از مهارت های حرکتی خود به بهتربن نحو استفاده کند.

بازی شمارش اعداد:

می توانید روزانه اشیای خانه را برای آموزش شمارش اعداد به کودک به کار بگیرید.

توپ های رنگی:

کودکان نوپا شوت کردن و دنبال کردن توپ را دوست دارند. چند توپ رنگی تهیه کنید و به کودک اجازه دهید آزادانه با آن بازی کند.

بازی با رنگ ها:

بازی با رنگ ها در زمره جذاب ترین سرگرمی های کودکان قرار می گیرد حتی اگر در نهایت امر، بی نظمی زیادی به بار بیاورد!

به خاطر داشته باشید در هنگام بازی کردن با کودک، همواره فقط چند اسباب بازی محدود را در اختیار او قرار دهید و محیط بازی او را بیش از حد شلوغ نکنید. زیرا در این صورت کودک تمرکز بر روی بازی را از دست می دهد. بهتر است والدین، تعدادی از اسباب بازی ها را خارج از دسترس کودک نگه دارند و هر زمان که او لوازم قبلی را به طور کامل کشف کرد، برای ایجاد احساس طراوت و تازگی، اسباب بازی مناسب و جدیدی را در اختیار او قرار دهند.

چگونه اسباب بازی های کودکان زیر دو سال را ایمن نگه داریم؟

پس از خریدن اسباب بازی های مناسب و ایمن، مهم است که مطمئن شوید کودکان با طریقه استفاده از آن آشنایی دارند. بهترین راه برای انجام این کار، نظارت بر آن ها هنگام بازی کردن است.

بازی کردن با کودکان علاوه بر تقویت همدلی، باعث می شود از ایمنی آن ها اطمینان حاصل کنید. همچنین باید به طور مرتب اسباب بازی های کودک را بررسی کنید که شکسته یا غیر قابل استفاده نباشند و در صورت مشاهده شکستگی در قطعات اسباب بازی های کودک، بلافاصله آن را دور ریخته و یا تعمیر کنید.

توجه داشته باشید بعضی از اسباب بازی های پلاستیکی را می توان با صابون ضد باکتری یا سایر مواد شوینده به خوبی شستشو داد اما بهتر است در ابتدا دستورالعمل های سازنده را بخوانید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *

مطلب بعدی
افزایش اشتهای کودک
مطلب قبلی
آنچه درباره عوارض دیابت باید بدانیم