مسواک زدن و استفاده از نخ دندان برای کودکان

آشنا شدن کودک با دیگران

 

آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

 

مسواک زدن موثر کودک: چگونه میتوان از پوسیدگی دندان کودک جلوگیری کرد؟ اولین نکته برای تمیز کردن دندان بچه ها این است که با مسواک نرم شروع کنید.

افسانه ای هست که میگوید باید برای تمیز کردن دندان ها و لثه های کودکان٬ از گاز یا پارچه استفاده کرد تا به بافت لطیف لثه٬ آسیب وارد نشود.

این بافت لطیف لثه٬ پایه های میز٬ تخت٬ گوشت تن خواهر و برادر و هر چیزی را که سر راهش قرار بگیرد ٬می جود! لثه های بچه ها از پوست تمساح لطیف تر نیست! مسواک  بزنید .پاک نکنید .بچه ها عاشق مسواک زدن هستند.

  • دندان های کودک را باید بعد از صبحانه و قبل از خواب٬ مسواک زد. هر روز فواصل دندان ها را با نخ دندان تمیز کنید. این کار را معمولا باید قبل از مسواک زدن شبانه و بعد از خوردن شام انجام داد تا بقایای غذا از میان دندان ها خارج شوند. مسواک  زدن کودک بعد از نهار هم مفید است.
  • در حدود دو سالگی کودک٬ ممکن است کودک بخواهد هر کاری را خودش انجام دهد و در مورد این مساله پافشاری کند ٬ولی اغلب بچه ها تا حدود ۹-۱۰ سالگی مهارت کافی برای مسواک زدن و استفاده صحیح از نخ دندان را به دست نمیآورند.
  • شما می توانید به کودک کم سن و سال خود اجازه دهید که از سنین پایین٬ مسواک زدن را شروع کند. ولی احتمالا لازم است خودتان کار را تمام کنید تا مطمئن شوید که همه کثیفی های دندان از بین رفته اند. در فاصله بین ۶ – ۱۰ سالگی٬ هنگامی که کودک اثبات میکند که میتواند مسواک زدن را درست انجام دهد٬ می توانید به تدریج٬ این کار را به عهده خودش بگذارید.
  • آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

استفاده از نخ دندان: بعضی از والدین می پرسند در مورد کودکان چه نیازی به نخ دندان هست؟ اغلب دندان های انتهای دهان کودکان در تماس نزدیک با دندان های اطراف خود هستند. حتی ممکن است بعضی از دندان های جلو هم به دندان های اطراف خود فشرده شده باشند.

چنین دندان ها یی به قدری به یکدیگر نزدیک اند که ممکن است غذا بین آنها گیر کند. شما هر قدر هم دقیق و محکم مسواک بزنید٬ موهای مسواک نمیتوانند غذا را بیرون بیاورند .نخ دندان٬ بین دندان ها فاصله می اندازد و بقایای غذا را بیرون می آورد و سپس میتوان با مسواک٬ آنها را بیرون راند.

شرکت پرستاری پرنیان طراوت گستر با اعزام پرستار کودک در منزل  به شما خانواده های  محترم در  شایانی را میتواند انجام دهد     آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

دندانپزشک کودک- آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

خوب است به محض اینکه متوجه شدیم غذا بین دندان های کودک گیر کرده است آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان  یاد دهیم که چگونه نخ دندان را از میان دندان ها  خود عبور دهد. دندانپزشک کودک یا مسئول بهداشت دهان و دندان می تواند. آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان را بیاموزد

هنگامیکه کودک میتواند بدون کمک دیگران مسواک بزند و از نخ دندان استفاده کند ٬به این کار عادت میکند و برنامه روزانه مسواک زدن او تنظیم می شود.

اگر پرستار بچه از کودک شما مراقبت میکند٬ به او تاکید کنید تا پرستار بچه شما در مقابل مقاومت های کودکتان برای مسواک زدن تسلیم نشود تا کودک شما رفته رفته به مسواک و نخ دندان عادت کند.

سفید کردن دندانهای کودکان – آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

به علت ابزار نارضایتی، بسیاری از  والیدن از بدرنگی دندانهای کودکان خود نهایتاً به دکتر دندانپزشک کودکان  جهت سفید کردن دندانهای کودکان مراجعه می کنند. ولی مطلوبتر و بهتر است که اقدامات عملی و کمتری برای دندانها استفاده کرد و بهتر است آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان مد نظر باشد فقط  نخ دندان و زدن مسواک انواع مختلف دارد.

خمیر دندانهای مختلف مربوط به این کار استفاده نمود و اقدامات مؤثرتر و عملی تر را به سنین بالاتری موکول کرد، چرا که باعث حساس تر شدن دندانها خواهد شد.

علت تغییر رنگ یا خرابی دندانهای شیری

علت تغییر رنگ یا  خرابی دندانهای شیری کودکان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

1- مصرف داروهای خاص

2- عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

3- زردی کودکان

4- فلوروزیس ـ که از مصرف بیش از حد فلوراید پدید می آید.

5- مصرف آنتی بیوتیگ

6- اصابت ضربه به دندانها

دلایل ایجاد لکه روی دندان کودکان

اکثر این لکه ها بر اثر پوسیدگی دندان پیش می آید و برخی از این لکه ها معمولاً در اثر تجمع ذرات غذاهای تیره رنگ هستند، مانند نوشیدنی های رنگی.

 

آموزش نخ دندان کشیدن به کودکان

تمیز کردن دندانها  کودک با توجه به سنین مختلف- پرستار روزانه

 

تمیز کردن دندانها  کودک با توجه به سنین مختلف درسنین1-0سالگی در این دوره سنی مسواک زدن یعنی همان تمیز کردن لثه های کودک بشمار می آید، که توسط پرستار روزانه یا والدین انجام می شود و ماساژ لثه ها را نیز شامل می گردد که این کار باعث رویش دندانهای نوزاد نیز می گردد.

تمیز کردن دندانهای کودکان در سنین 3-1 سالگی

در این سن از مدل مسواکهای سری کوچک و دسته ضخیم استفاده می گردد و ضمناً مسواک ها می بایستی نرم و مرطوب باشد، چون کودک در این سن قادر به بیرون ریختن آب دهان خود نیست از خمیردندانهای بدون فلوراید استفاده می شود.

در غیر این صورت اگر از خمیر دندانهای دارای فلوراید استفاده گردد، و توسط کودک این خمیر دندان بلعیده شده، منجر به مشکلاتی مانند ایجاد لکهای سفید تا قهوه ای رنگ بر روی دندانهای  دائمی نوزاد خواهد شد.که یک پرستار روزانه میبایستی مراتب فوق را رعایت نمایید

زمان تعویض مسواک

زمان تعویض مسواک کودکان خود نیز دارای اهمیت خاصی است. در برخی از مسواکها رنگهای موهای نشانگر ابتداء به رنگ آبی است و به مرور مصرف به رنگ نیمه آبی می رسد. یعنی زمان تعویض مسواک فرا رسیده است که این تغییر رنگ به طور متوسط بعد از سه ماه رخ می دهد.

شرکت پرستاری  پرنیان سلامت طراوت گستر . با اعزام بهترین پرستار کودک در منزل اماده خدمات به خانوادهای محترم میباشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

کد امنیتی: *